16. VARSTVO SLIV IN ČEŠPELJ - 13.04.2018 11:45 - Zaključeno


Na območju Celjske in Koroške regije so slive in češplje glede na sorte in lege v povprečju v fenološki fazi BBCH 57, na izpostavljenih legah pa v stadiju balona do prvih odprtih cvetov (BBCH 59 - 60). V primeru pogostih padavin v času cvetenja opravite prvo škropljenje proti cvetni moniliji, ko je odprtih vsaj 10 % cvetov in drugo, ko bodo začeli odpadati venčni listi. V primeru suhega vremena pa opravite eno škropljenje, ko začnejo odpadati venčni listi.

Uporabite lahko enega od pripravkov kot so: Chorus 50 WG (0,5 kg/ha), Luna experience (0,2 L/ha/ 1 m višine krošnje, do največ 0,6 L/ha), Signum (0,25 kg/ha na m višine krošnje, do največ 0,75 L/ha), Teldor SC 500 in Teldor plus (0,5 L/ha na 1 m višine krošnje), Rovral aquaflo (1,5 L/ha), Switch 62,5 WG (0,08 % konc., najvišji dovoljen odmerek za eno škropljenje je 1 kg/ha) ali Topsin – M (1 kg/ha). Uporabite lahko tudi pripravka na osnovi antagonističnega delovanja bakterije Bacillus subtillis Serenade ASO (8 L/ha) ali Bacillus amyloliquefaciens Amilo –x (od 1,5 do 2,5 kg/ha).

 

Za spremljanje rumene ali črne češpljene grizlice izobesite bele lepljive plošče. V primeru, da na bele lepljive plošče ulovite skupaj več kot 30 osic, po končanem cvetenju opravite škropljenje proti omenjeni škodljivki s pripravki na osnovi aktivne snovi acetamiprid kot so: Mospilan 20 SG, Mospilan SG ali Moksycan 20 SG, v 0,04 % konc

Opozorilo: Zaradi zaščite čebel in drugih opraševalcev se med cvetenjem gojenih rastlin in podrasti ne sme tretirati s sredstvi, ki so nevarna oz. strupena za čebele. Zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele pred njihovo uporabo še posebej pozorno preberite priložena navodila za uporabo! V primeru uporabe sredstev, ki so nevarna za čebele je pred škropljenjem potrebno po mulčiti oziroma pokositi podrast in škropljenje opraviti ponoči, ko so čebele v panjih. Upoštevati je potrebno tudi predpise s področja varstva voda.


Datum objave obvestila: 13.04.2018 11:45
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS