86. OBVESTILO O VARSTVU SADOVNJAKOV - 10.08.2017 07:54 - Zaključeno


Jablane so na večini spremljanih lokacij dosegle fenološko fazo: plodovi veliki do 80% končne velikosti (BBCH 78).

 

V nasadih, kjer pozeba ni prizadela pridelka, priporočamo za preprečevanja okužb s poznim škrlupom in skladiščnimi boleznimi za zaključna škropljenja uporabo naslednjih fungicidov:

Rane sorte (gala, elstar …): Bellis v odmerku 0,8 kg/ha (karenca 7 dni), Luna experience v odmerku 0,75 L/ha (karenca 14 dni) ali Geoxe v odmerku 0,45 kg/ha (karenca 3 dni).

 

V nasadih poznih sort (fuji, idared…) je mogoče namesto zgoraj omenjenih pripravkov še vedno uporabiti pripravek na podlagi aktivne snovi (a.s.) kaptan: Merpan 80 WDG v 1,88 kg/ha (karenca 28 dni), Orthocide 80 WG v 2,0 kg/ha (karenca 28 dni), Scab 480 SC v 3,13 L/ha (karenca 21 dni), Scab 80 WG v 1,9 kg/ha (karenca 21 dni), Thiram 80 WDG v odmerku 2,0 – 3,0 kg/ha (karenca 35 dni), Zato plus v 1,9 kg/ha (karenca 35 dni) ali Zato 50 WG ali Flint v odmerku 0,1 - 0,15 kg/ha (karenca 21 dni).

 

Ulovi metuljčkov jabolčnega zavijača na feromonske vabe so na večini spremljanih lokacij majhni in konstantni (do največ 5 metuljčkov na teden). Vsem sadjarjem priporočamo, da pregledate nasade jablan z namenom ugotovitve učinkovitosti zatiranja prvega rodu jabolčnega zavijača in dela druge generacije. Priporočamo pregled vsaj 1000 plodov iste sorte na več drevesih in pod njimi (prag škodljivosti za prvi rod v Sloveniji za jabolčnega zavijača je 1% napadenih plodov).

 

Samo v nasadih, kjer je prag presežen in v nasadih s pridelkom, priporočamo uporabo insekticida Affirm v max. 4,0 kg/ha (karenca 7 dni). Uporabo omenjenega insekticida priporočamo samo pri poznih sortah, ki se bodo obirale po 10. septembru.

 

Opozarjamo na redno spremljanje pojava hruševega ožiga. Potrebno je pregledovati nasade jablan, predvsem mlade nasade, ki so cveteli v mesecu maju in sorte, ki dolgo pocvetajo (simptomi; sušenje in venenje poganjkov ter mladih plodičev, ter pojav simptomov na tistih drevesih, kjer se je hrušev ožig pojavil že v preteklih letih). Prav tako bodite pozorni tudi na pojav simptomov pri okrasnih rastlinah (panešplja, ognjeni trn, jerebika, šmarna hrušica, glog). Ob pojavu bolezni lahko obvestite fitosanitarno inšpekcijo ali javno službo za varstvo rastlin (Kmetijsko gozdarski zavod Maribor; 02/228 49 34).

Pri izbiri posameznega pripravka upoštevajte omejitve glede skupnega števila škropljenj in karenčnih dob, ki so navedene v navodilih za uporabo oz. v tehnoloških navodilih integrirane pridelave.

 

Pred uporabo posameznih pripravkov je potrebno prebrati in upoštevati navodila za uporabo, zaradi nevarnosti posameznih pripravkov za čebele in predpisanih razdalj od voda I. in II. reda. V primeru uporabe sredstev, nevarnih za čebele, je potrebno cvetočo podrast pokositi in škropljenje opraviti v večernem ali nočnem času, ko so čebele v panjih.

JAVNA SLUŽBA ZA VARSTVO RASTLIN


Datum objave obvestila: 10.08.2017 07:54
Obvestilo prognostičnega centra: Severovzhodna Slovenija/Kmetijsko gozdarski zavod Maribor
Objavil/a: MIKLAVC Jože
Pripravil: Jože Miklavc
Seznam registriranih FFS