78. Varstvo hmelja - 19.07.2017 08:50 - Zaključeno


Hmeljeva peronospora

 

V Savinjski dolini in na širšem območju je hmelj prešel v fazo intenzivnega polnega cvetenja pri vseh sortah BBCH 65 - 67 (odprtih je od 50% do 70% cvetov). Kljub navodilom iz predhodnih Hmeljarskih informacij ugotavljamo, da še vedno vsi hmeljarji niste opravili prvega škropljenja v cvet. Cvetenje je razvojna faza hmelja, ki je najobčutljivejša za okužbe s to boleznijo, zato je pomembno, da s škropljenjem ne odlašate. Iz grafov ulova spor je razvidno, da so le te na vseh lokacijah presegle ali pa so tik pod kritično mejo. Kritična meja je v času cvetenja 10 ulovljenih spor v štirih dneh za občutljive sorte pa 5. Svetujemo vam, da hmeljišča poškropite z enim od kontaktnih fungicidov. V tem času bi dali prednost pripravku Delan 700 Wg, ki ga uporabite v polnem odmerku 1,2 kg/ha. Na voljo pa imate tudi pripravka Ortiva in Revus, ki ju uporabite v odmerku 1,6 l /ha ter pripravke na osnovi bakra, ki jih uporabite prav tako v polnem odmerku.

Hmeljeva pepelovka

 

Pri varstvu hmeljišč proti hmeljevi pepelovki velja navodilo iz prejšnjih Hmeljarskih informacij. Svetujemo vam, da na občutljivih sortah pričnete s preventivno uporabo pripravkov, namenjenih zatiranju hmeljeve pepelovke. Prednost v tem času bi dali pripravkoma Vivando, ki ga uporabite v odmerku 0,5 l/ha, in Vitisan, ki ga uporabite v polovičnem odmerku 10 kg/ha. Na voljo so tudi pripravki na osnovi žvepla, ki jih uporabite v odmerku 6,0 kg/ha.

 

 

Acramite 480 SC pridobil dovoljenje za nujne primere v hmeljarstvu

 

Obveščamo vas, da je MKGP, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin RS dne 14. 7. 2017 izdala izredno dovoljenje za kontaktni akaricid Acramite 480 SC (a.s. bifenazat), katerega smete uporabiti za zatiranje hmeljeve pršice v hmeljarstvu 1-krat letno, v odmerku 1,0 l/ha. Tako je sedaj dovoljenja uporaba Acramite 480 SC ne samo za hmeljarje, ki imate zaloge od lanskega leta, temveč tudi za ostale pridelovalce, ki imate težave s pršico. Karenca za omenjeno sredstvo je 14 dni. Ker sredstvo ni v prosti prodaji, si ga morate predhodno naročiti pri distributerju Hmezad Exim d.d. V kolikor si sredstva še niste naročili, nemudoma stopite v kontakt z distributerjem, da se pogovorite o podrobnostih.

 

Pri uporabi Acramite 480 Sc morate upoštevati varnostni pas od voda 1. in 2. reda, ki znaša 30 m. V primeru uporabe šob z 90 % zmanjšanjem zanosa (drifta) se varnostni pas do voda 1. reda zmanjša na 15 metrov, za vode 2. reda pa na 5 m. Sredstvo se sme uporabljati samo ponoči, predhodno pa morate odstraniti cvetočo podrast v in okrog hmeljišča. En delavec (aplikator) sme z Acramite 480 SC poškropiti do največ 4 ha/noč. Pri aplikaciji je potrebno paziti, da 15 metrov od roba hmeljišča niso prisotne osebe (mimoidoči) ali živali. Pri uporabi in aplikaciji Acramite 480 SC morate uporabiti potrebno osebno varovalno opremo v skladu z navodili.

 

Hmeljeva pršica

 

Hmeljeva pršica je trenutno prisotna v vseh hmeljiščih, vendar je populacija zelo različna. Pri rednih pregledih hmeljišč bodite nanjo pozorni, namreč glede na pričakovane visoke temperature v naslednjih dneh lahko pričakujemo njen hiter razvoj. Pri povprečni temperaturi zraka nad 25oC se en razvojni krog namreč zaključi prej kot v enem tednu! V preglednici 1 so navedeni akaricidi, ki jih lahko uporabite. Med starimi pripravki sta Nissorun 10 WP in Vertimec Pro, pri katerih smo mestoma opazili zmanjšano delovanje, ker ju v hmeljarstvu uporabljamo že preko 20 let. Akaricid Kanemite SC smete uporabiti le 1-krat letno na isti površini. Trenutno vam svetujemo, da ga uporabite v najvišjem odmerku, in sicer 3,6 l/ha ob dodatku močila, ker ima kontaktno delovanje. Za akaricid Acramite 480 SC pričakujemo, da ga bomo imeli na razpolago v prvih dneh avgusta. Več informacij dobite pri distributerju, Hmezad Exim d.d.

 

Na tem mestu vas naj opozorimo, da je uporaba sredstva Acramite 480 SC, ki ima status izrednega dovoljenje, dovoljena v predpisanem roku, to je 120 dni v letu pridobitve izrednega dovoljenja. Za takšna sredstva je potrebno posebej voditi evidenco in jo ob koncu sezone posredovati distributerju, pri katerem boste kupili sredstvo! Vsekakor pa je potrebno paziti, da kupujete sredstva, ki so opremljena v skladu z zakonodajo - potrebujejo uradno etiketo v slovenskem jeziku.

 

Preglednica 1: Dovoljeni akaricidi za zatiranje hmeljeve pršice na hmelju v letu 2017

 

Pripravek

Aktivna

snov

Koncentracija/

odmerek

Karenca

(dni)

Število škropljenj v

rastni dobi

Varnostni pas tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda (m)

Šobe klasične

Šobe Agrotop TD

Nissorun 10 WP

heksitiazoks

1,5 kg/ha

28

1-krat

30

15

Vertimec PRO

abamektin

1,25 l/ha

28

2-krat

30

 

Acramite 480 SC*

bifenazat

1,0 l/ha

14

1-krat

30

15 (5)

Kanemite SC

acekvinocil

3,6 l/ha

21

1-krat

30

 

*Acramite 480 SC ima dovoljenje za nujne primere v hmeljarstvu za 120 dni, in sicer od 14. 7. – 11. 11. 2017. Ker sredstvo ni v prosti prodaji, si ga pravočasno priskrbite pri distributerju Hmezad Exim d.d. Tretiranje z Acramite 480 SC je dovoljeno samo ponoči. En delavec lahko poškropi do 4 ha/noč.

 

Koruzna vešča – 2. generacija

 

Let metuljev koruzne vešče 2. generacije se je pričel v začetku julija, kar je zgodnejše za okrog 10-14 dni. Let metuljev 2. generacije je bil do sredine julija zelo intenziven (tudi do 40 metuljev/noč na Rojah pri Žalcu dne 12.7.). V zadnjih dneh se je zmanjšal, ker so bile noči hladne. Glede na to, da je bila dokaj velika populacija prve generacije, bo potrebno opazovati nasade in zatirati gosenice druge generacije. Predvidoma v naslednjih dneh že pričakujemo prve gosenice druge generacije. To bo seveda odvisno od vremena, lokacije, idr. Gosenice boste verjetno opazili v zgodnjih delih rastlin (v trtah, panogah, listih). Ko jih najdete, je potrebno uporabiti sredstvo za zatiranje gosenic (preglednica 2). Tako pripravka na podlagi a.s. lamba-cihalotrin kot Lepinox plus zmanjšujeta populacijo, kar pomeni, da je njuna učinkovitost med 60-70 %.

Če boste v nasadu imeli poleg gosenic koruzne vešče še hmeljevega bolhača, boste uporabili kontaktni insekticid Karate Zeon 5 CS ali Karis 10 CS, drugače pa bi dali prednost Lepinox plus v odmerku 1,0 kg/ha, ker njegovo delovanje ni zmanjšano pri visokih temperaturah zraka. Uporaba Lepinox plus je lahko na isti površini največ 3-krat letno. Upoštevajte vse omejitve glede uporabe, odmikov od voda, idr., ki so navedeni v preglednici 2.

 

 

Preglednica 2: Registrirani insekticidi za zatiranje koruzne vešče na hmelju v letu 2017

Pripravek

Aktivna

snov

Koncentracija/

odmerek

Karenca

(dni)

Število škropljenj v

rastni dobi

Varnostni pas tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda (m)

Šobe klasične

Šobe Agrotop TD

Karate Zeon 5 CS

lambda-cihalotrin

0,25 l/ha

21

2-krat

40

20

Karis 10 CS

lambda-cihalotrin

0,125 l/ha

14

2-krat

50

 

Lepinox plus

Bacillus Thuringhiensis var. Kurstaki

1,0 kg

ni potrebna

3-krat

 

 

 

Hmeljev bolhač - poletna generacija

 

V prvem tednu julija smo v posameznih nasadih hmelja opazili prve hrošče hmeljevega bolhača poletne generacije. Bolhač je v tem času prisoten na mladih listih do višine okrog 1,5 m. V toplem in suhem vremenu bo njegova populacija narastla in se bo povzpel tudi v višje dele hmelja. Preglejte hmeljišča in kjer boste našli veliko hmeljevega bolhača, ki vam bo že povzročal škjodo, uporabite insekticid Karate Zeon 5 CS. Populacija je v začetni fazi, zato je smiselno počakati, da se še poveča. Tako zaenkrat uporaba insekticida Karate Zeon 5 CS še ni opravičena, razen v prvoletnih nasadih, kjer so poškodbe že precejšnje.

Opozorimo vas naj, da je uporaba insekticida Karate Zeon in Karis 10 CS na istem zemljišču dovoljena le 2-krat letno. Omenjena insekticida ne smete uporabljati v vročem in vetrovnem vremenu! Ker sta sredstvi nevarni za čebele, je pred njuno uporabo potrebno zmulčiti cvetočo podrast v in okrog hmeljišč! Upoštevajte varnostne pasove od vodnih virov.

 

Seznam FFS registriranih v hmelju in fižolu

 

V preglednici so navedena fitofarmacevtska sredstva katera lahko uporabljate v hmeljiščih, kjer sočasno gojite hmelj in fižol. Sredstva imajo uradno dovoljenje tako v hmelju, kot tudi v fižolu. Upoštevati morate odmerek oziroma konc. sredstev, ki so navedena v preglednici.

 

Preglednica 3: Registrirana fitofarmacevtska sredstva v letu 2017, katere je mogoče uporabiti ob sočasnem gojenju hmelja in fižola

 

Rastlina

Bolezen/škodljivec

Pripravek

(aktivna snov)

Odmerek/

koncentracija

Karenca

Št. uporab v rastni dobi

HMELJ

hmeljeva peronospora-

sekundarna okužba

FIŽOL

navadna bakterijska fižolova pegavost

Champ Formuls 2 FLO (Cu – hidroksid)

Cuprablau Z 35 WP

(Cu – oksiklorid)

0,20-0,25 % (2,8 l/ha)

 

1,5 kg/ha

14 dni (hmelj)

 

3 dni (fižol)

3-krat

HMELJ

hmeljeva peronospora-sek. okužba

FIŽOL

Bela gniloba,

fižolov ožig-vdrta fižolova pegavost,

fižolova rja

Ortiva

(azoksistrobin)

1,0-1,5 l/ha

28 dni

7 dni

2-krat

HMELJ

hmeljeva listna uš,

hmeljev bolhač,

koruzna vešča

FIŽOL

listne uši

Karate Zeon 5 CS

(lambda-cihalotrin)

0,15 l/ha

21 dni

7 dni

2-krat

HMELJ

hmeljeva listna uš,

hmeljev bolhač,

koruzna vešča

FIŽOL

listne uši

Kaiso

(lambda-cihalotrin)

0,15 l/ha

21 dni

7 dni

2-krat

HMELJ

koruzna vešča

FIŽOL

bombaževčeva sovka,

južna plodovrtka,

pesna sovka

Lepinox plus

(Bacillus Thuringhiensis var. Kurstaki)

1,0 kg

ni potrebna

3-krat

 


Datum objave obvestila: 19.07.2017 08:50
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS