76. Varstvo hmelja - 19.07.2017 08:46 - Zaključeno


 

Hmeljeva peronospora

Iz grafov ulova spor je razvidno, da so le te v zadnjem obdobju na vseh lokacijah upadle z izjemo Radelj, kjer pa so nekoliko v porastu, vendar je treba poudariti, da so trenutno povsod pod kritično mejo. Glede na letošnje zelo ugodne razmere za razvoj primarne okužbe je potencial te bolezni še vedno prisoten. Pri škropljenju proti ušem vam tako svetujemo, da preventivno dodate enega od kontaktnih fungicidov. V tem času bi dali prednost pripravku Delan 700 Wg , ki ga uporabite v polnem odmerku 1,2 kg /ha. Povsod tam kjer pa na listih opazite pege in imate še na razpolago enega od pripravkov iz skupine Aliette uporabite le tega v 0,25 % koncentraciji odmerek preračunajte glede na habitus hmelja ter omenjeni pripravek uporabite med 4,5 in 5 kg /ha.

 

Hmeljeva pepelovka

 

V letošnjem letu smo v določenih nasadih občutljivih sort že zaznali pojav hmeljeve pepelovke. Prisotnost je prav tako kot lansko leto zelo zgodnja, saj se bolezen v naših razmerah običajno prične pojavljati v času polnega cvetenja in je nevarna predvsem v nasadih občutljivih sort kot so Magnum, Dana, Celeia ter Bobek. Svetujemo vam, da na omenjenih občutljivih sortah pričnete s preventivno uporabo pripravkov namenjenih zatiranju hmeljeve pepelovke. Na voljo imate pripravke na osnovi žvepla, ki jih uporabite v polovičnem odmerku, prednost v tem času bi pa dali pripravkoma Vivando, ki ga uporabite v odmerku 0, 3 l/ha ali pa Vitisan, ki ga uporabite v polovičnem odmerku 6 kg/ha.

 

Viroidna zakrnelost hmelja

 

V mesecu juniju se na rastlinah že razvijajo tipični bolezenski znaki, ki jih na hmelju povzroča »Citrus bark cracking viroid (CBCVd)«. Obolele rastline izrazito zaostajajo v rasti ter razvijajo zbito rast glavnih in stranjskih poganjkov. Značilno bolezensko znamenje predstavlja tudi intenzivnejše poganjanje stranskih poganjkov ter blago rumenenje listne mase predvsem v zgornjem delu rastlin. V nadaljevanju vegetacije se pojav bolezenskih znamenj stopnjuje tako, da rastline ne dosežejo višine žičnice, listi ostajajo manjši in nekoliko mehurjasti, storžki pa deformirani in nepopolno razviti. Bolezen se prenaša z rastlinskim sokom, ki se zasuši na orodju in opremi, s sadilnim materialom, hmeljevino ter ostalimi ne-razgrajenimi ostanki rastlin.

Obolele rastline so neozdravljive in kužne po celotni površini, zato je ključnega pomena, da jih čim prej odkrijemo in odstranimo iz nasada. Po uradni potrditvi bolezni v nasadu je tako potrebno nemudoma odstraniti nadzemne dele obolelih rastlin in 2 sosednji rastlini v isti vrsti. Sosednje ne-simptomatične rastline so namreč v večini primerov okužene in ob ne-uničenju predstavljajo vir ponovnih okužb. Po uničenju nadzemnih delov rastlin hkrati opravimo premaz bazalnega dela trt na prerezu s totalnim herbicidom, da povzročimo propad korenike, ki jo lahko odstranimo po obiranju. V ta namen je registriran herbicidni pripravek Touchdown System4 (15% konc.) podjetja Syngenta. Okužene nadzemne dele lahko najhitreje uničimo z zakopom (globina min. 0.5m), ki ne sme biti na vodovarstvenem območju I. reda. Možen je tudi sežig ali pa odvoz na javno deponijo ob predhodnem dogovoru z podjetjem Simbio d.o.o., ki vam na določeno mesto dostavi kontejner.

Konec junija IHPS prične s sistematičnem nadzorom hmeljišč, katerega namen je predvsem pomoč pri hitrem odkrivanju žarišč, evidenca in strokovna podpora. Ker v okviru nadzora ne moremo pregledati vseh površin je potrebno, da pridelovalci tudi sami redno spremljate svoje nasade in v primeru najdbe sumljivih rastlin obvestite Oddelek za varstvo rastlin (IHPS; tel 03 71 21 600). V primeru nasadov, ki imajo status okuženosti iz preteklih let in pridelovalci izvajate lokalno uničenje pred prihodom preglednikov ali FSI, na mesta obolelih rastlin postavite količek, da lahko opravimo evidenco žarišč ter morebitne potrditvene analize iz korenike. Ob delu v nasadih ne pozabite na razkuževanje delovne opreme, pri izbiri razkužila priporočamo uporabo razkužila Virocid v 2% konc.

 

 

Verticilijska uvelost hmelja

 

V juliju bo IHPS pričel z vsakoletnim izvajanjem sistematičnih pregledov hmeljišč na okuženih območjih s katerim nadzorujemo pojav in širjenje letalne oblike verticilijske uvelosti hmelja. Nadzor bo v letu 2017 ciljno usmerjen pregledom že okuženih hmeljišč, nasadom, ki so ponovno posajeni na karantenske premene in nasadom v katerih nas boste pridelovalci sami opozorili na obolele rastline. Pred vsakim območnim pregledom hmeljišč vas bomo telefonsko obvestili, da boste seznanjeni z našim obiskom. Pri omejevanju hmeljeve uvelosti je ključnega pomena, da ste hmeljarji, tako kot do sedaj, tudi sami pozorni na pojav uvelih rastlin, saj le s pravočasnim odkritjem manjših žarišč uspemo upočasniti širjenje te bolezni. Med najbolj prepoznavna bolezenska znamenja verticilijske uvelosti spada rumenjenje in odmiranje listov pri čemer se listni robovi obrnejo navzgor, prizadeti listi pa ob dotiku odpadejo. Razvoj te bolezni se prične na spodnjem delu rastline in času 1-2 tednov prizadene celotno rastlino. Ob prerezu obolelih trt v spodnjem delu rastline je vidno rjavo prevodno tkivo. Ob pojavu sumljivih rastlin obvestite Oddelek za varstvo rastlin (IHPS; tel 03 71 21 600), da opravimo laboratorijsko analizo in vam svetujemo glede nadaljnjih ukrepov.

 


Datum objave obvestila: 19.07.2017 08:46
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: LESKOŠEK Gregor
Pripravili: Gregor Leskošek, Magda Rak Cizej, Sebastjan Radišek
Seznam registriranih FFS