70. ZATIRANJE AMERIŠKEGA ŠKRŽATKA - 10.07.2017 12:22 - Zaključeno


Pri spremljanju razvoja ameriškega škržatka trenutno najdemo predvsem ličinke L4 in L5 razvojnega stadija ter prve odrasle osebke. Prve odrasle osebke beležimo tudi na rumenih lepljivih ploščah.

V kolikor ste prvo škropljenje proti ameriškemu škržatku opravili s pripravkom Actara 25 WG in ne beležite odraslih osebkov na rumenih lepljivih ploščah, drugo škropljenje ni obvezno. Drugo škropljenje opravite le v primeru, če se na rumene lepljive plošče ulovi 4 in več odraslih osebkov ameriškega škržatka na teden. Zato v tem času še posebej pozorno spremljaje ulove odraslih osebkov na rumenih lepljivih ploščah in ob preseganju praga škodljivosti opravite drugo škropljenje.

V vinogradih za pridelavo grozdja ter na brajdah oziroma ohišnicah na razmejenem območju zlate trsne rumenice (to je v žariščih okužbe in njihovih varovalnih pasovih), ki obsega celotno območje vinorodnega pod okoliša Šmarje – Virštanj in ožji okoliš Slovenske Konjice, kjer prvega škropljenja proti ameriškemu škržatku niste opravili s pripravkom Actara 25 WG, morate drugo škropljenje obvezno opraviti.

Čas drugega škropljenja proti ameriškemu škržatku sovpada z zatiranjem grozdnih sukačev, zato ga opravite med 10. in 20. julijem.

V tem času je na razmejenih območjih zlate trsne rumenice najbolj smiselna uporaba kontaknega insekticida Reldan 22 EC, ki hkrati zatira tudi grozdne sukače. Lahko pa uporabite tudi pripravek Actata 25 WG, ki pa deluje samo na ameriškega škržatka.

Uporaba pripravka Reldan 22 EC v povečanem odmerku 1,6 L/ha je dovoljena samo na razmejenih območjih zlate trsne rumenice in le v vinogradih za pridelavo grozdja, ki je namenjeno za predelavo v vino.

Preprečiti je treba onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in izvirov tako, da se upošteva predpise s področja varstva voda. Lahko ga uporabljamo v oddaljenosti več kot 75 m tlorisne širine od meje brega voda 1. in 2. reda. Če uporabljamo šobe za zmanjšanje zanosa (drifta), se varnostni pas do površinskih voda lahko zmanjša, vendar pa mora celotno območje vinograda izpolnjevati pogoje glede zmanjšanega varnostnega pasu. Varnostni pas se v tem primeru lahko zmanjša na:

- 40 m ob uporabi šob s 50 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 30 m ob uporabi šob s 75 % zmanjšanjem zanosa FFS ali na

- 15 m ob uporabi šob z 90 % zmanjšanjem zanosa FFS.

Za vinograde izven razmejenih območij se pripravek Reldan 22 EC lahko uporabi le v odmerku 1 L/ha, kot insekticidi za omejevanje številčnosti ameriškega škržatka. V ta namen in v enakem odmerku lahko uporabite tudi pripravek Pyrinex M22, ki vsebuje enak % aktivne snovi klorpirifos-metil.

Pripravka se lahko na istem zemljišču uporabljata največ enkrat v eni rastni sezoni.

V ekološki pridelavi je potrebno opraviti dve škropljenji, razen če po prvem škropljenju s spremljanjem ulova na rumene lepljive plošče ugotovimo, da ulov odraslih škržatkov ne presega 4 osebke na lepljivo ploščo na teden, v takem primeru škropljenja ni treba ponoviti. V nasprotnem primeru uporabimo enega izmed pripravkov na osnovi piretrina kot sta: Flora verde ali Biotip floral v odmerku 1,6 L/ha. Oba pripravka sta registrirana tudi za zatiranje grozdnih sukačev.

V matičnih vinogradih, matičnjakih in trsnicah je treba na območju celotne Slovenije opraviti vsaj 2 škropljenji. Če se kasneje na rumene lepljive plošče še ulovijo odrasli škržatki, je treba škropljenje ponoviti. V matičnih vinogradih lahko uporabite enega od pripravkov kot so: Actara 25 WG, Decis 2,5 EC, Reldan 22 EC ali Pyrinex M22. Uporabite lahko tudi že našteta pripravka na osnovi piretrina. V trsnicah in matičnjakih pa je dovoljena uporaba pripravkov Actara 25 WG ali Decis 2,5 EC.

V vinogradih izven razmejenih območij zatiranja ameriškega škržatka ni obvezno. Priporočljivo je opraviti vsaj 1 škropljenje, če je ameriški škržatek v njih navzoč oziroma je populacija velika. Zato je priporočljivo spremljanje ulova z rumenimi lepljivimi ploščami.

Fitofarmacevtska sredstva uporabljajte v skladu z navodili za uporabo in navedbami na etiketi. Pri uporabi FFS, ki so nevarna za čebele in druge žuželke opravite škropljenje v poznih večernih ali zgodnjih jutranjih urah (dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom), ko so čebele v panjih in ne letijo. Pred škropljenjem pa odstranite cvetočo podrast.


Datum objave obvestila: 10.07.2017 12:22
Obvestilo prognostičnega centra: Celjska in Koroška regija/Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
Objavil/a: Alenka Ferlež-Rus
Pripravila: Alenka Ferlež-Rus
Seznam registriranih FFS